DSD 1
14-16 yaş arası gençlerin girdiği bu Almanca sınavı. İelev başta olmak üzere birçok Almanca eğitim veren kuruluş tarafından gerçekleştirilmektedir.
DSD 1 tıpkı diğer Almanca sınavları gibi, öğrenciyi yazma, konuşma, metin anlama, metin üretme olmak üzere 5 beceri üzerinden değerlendirmektedir. DSD 1 sınavının CEFR’a göre Almanca seviye denkliği A2-B1’dir.

DSD 2
Lise öğrencileri için geliştirilen bu sınav Almanya’da üniversite eğitimi görmek için oldukça büyük bir önem arz etmektedir, çünkü sınavın ölçümlediği seviyeler B2-C1 seviyeleridir. DSD 2, tıpkı diğer Almanca dilindeki uluslar arası geçerliliğe sahip olan sertifika sınavları gibi, öğrencinin dil becerilerini 4 ana koldan ölçümler.
Bu seviyeler ileri dil bilgisine tekabül etmekte olup öğrencinin Almanca dilinde hem akademik hem de günlük hayatta çoğu problemini sözlü ve yazılı bir şekilde sorunsuz olarak ifade etmesi gerektiği anlamına gelir.

DSD 1 VE DSD 2 Sınavlarına Nasıl Hazırlanılır?

Seviye tespit sınavının gerçekleştirilerek öğrencinin mevcut Almanca bilgileri ölçümlenir ve DSD için uygun seviyede olup olmadığı belirlenir.

Eğer öğrencinin Almanca alt yapısında temel problemler varsa ilk olarak Almanca özel derslerle öğrencinin Almanca bilgileri tazelenir ve ilerletilir.

 • Almanca Eğitim Metodumuz
 • Almanca Özel Ders Programlarımız
 • Okuduğunu Anlama ve Kelime Egzersizleri

  Sınavlarda çıkan tipik kelime grupları ile metin üzerinden çeşitli alıştırmalar sürekli olarak dersler boyunca yapılır.

  Örnek Sınav çalışmaları

  DSD 1 ve 2 hazırlık kitapları ve kendi oluşturduğumuz materyallerle sınav ile ilgili alışkanlık kazandırılır. Öğrencinin özellikle eksik olduğu sınav bölümleri keşfedilerek geliştirilecek alanlar belirlenilir.

  Metin Üretme

  DSD 1 ve 2 sınavlarının yazılı bölümlerinde belirli metinler üretilmesi gerekir. Bu metinlerde ullanması gereken dil bilgisi kuralları ve ayrıca grafik yorumlama, düşüncelerini aktarma gibi alanlarda arzu edilen Almanca kalıplar mevcuttur. Bunların kazanılması derslerde sağlanır.

  IELEV’deki DSD 2’ye hazırlanan öğrencimizden yorum

  İletişim Formu  Eğitmen Profili

  Her şey alanında tecrübeli, öğretmeyi seven bir eğitmenle başlar. Eğitmen özgeçmişine buradan ulaşabilirsiniz. Devamını Oku..
  0
  Would love your thoughts, please comment.x
  ()
  x
  Open chat
  Naısl yardımcı olabiliriz?
  Merhaba :)
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?