IB nedir ve IB diploması için hangi dersler görülür?

IB ya da GIB diplomasıyla üniversiteyi yurt dışında okuma hedefi olan öğrenciler toplamda 6 dersten sorumludur.

 • 1. grup: dil ve edebiyat çalışmaları (dil a)
 • 2. grup: dil edinimi (dil b)
 • 3. grup: birey ve toplum (sosyal bilimler)
 • 4. grup: fen bilimleri
 • 5. grup: Matematik
 • 6. grup: sanat
 • Grup 1-5 arası olan dersler zorunludur, 6. Dersi ise dilerse 6. Grup olarak (sanat) tercih edebilir ya da diğer 5 dersten birini daha ek olarak alabilir. Tüm dersler yabancı dilde görülür.

  Bu derslerden en az 3 tanesinin (bazen de 4 tane ) hl ile yani yüksek seviye ile geçilmiş olması gerekir. Diğer derslerin sl yani standart seviye ile bitirilmiş olması yeterlidir. Bu seviye belirlemesi, öğrencinin okulunun sunduğu programın yoğunluğuna göre değişiklik gösterir. Yüksek seviye için 240 saatlik bir program, standart seviye için ise 150 saatlik program IB diplomasının tanınması için şarttır.

  Alman üniversitelerinin IB diploma tanıma koşullarında Almanca

  IB diploma programında öğrencinin, biri seviye a (ana dil ya da ileri seviye) diğeri seviye b (orta seviye) olmak üzere, 2 dil bilgisine sahip olması gerekir. IB diploması ile Almanya’da üniversitelere başvurmak isteyen öğrencilerin yabancı dil dersinden en az birini hl yani yüksek seviye ile bitirmelidir.

  Bu derslerden biri eğer Almanca değilse ya da Almanca standart seviye ise, öğrencinin başvuracağı üniversitenin başvuru şartları dahilinde Almanca dil yeterliliğini,TESTDAF, DSD 2, TELC – Goethe sınavları ile kanıtlaması gerekir. Beklenen Almanca seviyesi üniversitenin şartlarına bağlı olmakla birlikte, Almanca dilinde lisans eğitimi alacak öğrencilerden yine en az B2 seviyesinde Almanca dil yeterliliği beklenir.

  >>>IB diplomasının Almanya’da tanınması, başvuru süresi ve not hesaplaması ile ilgili bilgilere DAAD’nin sitesinden Almanca ya da İngilizce olarak ulaşabilirsiniz.

  Almanca eğitim veren özel liselerde GIB çerçevesinde Almanca beklentileri ve ders programı

  Almanca eğitim veren ülkemizde İELEV, ALEV, ALKEV gibi okullarda GIB (Gemischtsprachiges IB) çerçevesi içinde Almanca ve İngilizce dersleri yer almaktadır. Almanca ders ağırlığı olan özel liselerde sunulan bu IB Almanca ders programı, 2. Grup (dil edinimi) yüksek seviyeye denk gelmektedir.

  IB Almanca dersini yüksek seviye ile bitirecek öğrencilerin Almanca ders müfredatları en az B2 seviyesinde Almanca bilgisi gerektirmektedir. Bu seviyede Almancanın yanı sıra IB Almanca yeterliliği açısından aşağıdaki alanlarda öğrenci değerlendirilir:

 • Alman Edebiyatından bir eser incelenme & analiz etme
 • Çok kültürlülük ve bunun yanı sıra yazılı ve sözlü olarak düşüncelerini ifade edebilmesi için gerekli entelektüel alt yapı
 • IB diploması ile yurt dışında üniversite hedefi olan öğrencilere nasıl destek oluyoruz? Ders içeriklerimiz nasıl?

  IB ile yurtdışında üniversite başvurusunda bulunacak öğrencilerin sorumlu oldukları bu ders programı ile ilgili gerek Almancanın B2 seviyesine getirilmesi gerekse IB Almanca ders programına paralel Almanca özel derslerle öğrencilere destek olunur.

 • IB – DİL B olarak Almanca yüksek seviye ders programına göre Almanca edebi metin okuma & analiz çalışmaları
 • IB yüksek seviye Almanca ders müfredatında verilen 5 ana temaya yönelik Almanca metin okuma, üretme ve kelime çalışmaları
 • Entelektüel anlamda Alman kültürü ile ilgili öğrencinin donaltılması & okuma önerileri ile yol gösterilmesi
 • Süreç boyunca ek olarak, arzu edilirse, öğrenci ve eğitim koçluğu ile öğrenci ile ayda 1 koçluk görüşmesi
 • İletişim Formu  Almanca eğitimi ve Alman eğitim sistemi konusunda uzman birinden destek alın

  Nevra Atan, Alman Lisesi mezunu bir alman filoloğü, 14 yılı aşkın eğitim tecrübesine sahip ve ACC onaylı profesyonel eğitim ve öğrenci koçu

  Devamını Oku..
  Open chat
  Naısl yardımcı olabiliriz?
  Merhaba :)
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?